Сторінка вихователя-методиста

Театральний фестиваль

Методичні рекомендації

«Організація театрально-ігрової діяльності дошкільників»

•   Ознайомте дітей зі змістом казки, п'єси тощо. При цьому дуже важливо за­цікавити дітей.  Тож читати текст чи розповідати потрібно виразно,  емоцій­но. Але в жодному разі не можна нав'язувати дітям власні оцінки та ставлення до прочитаного. Під час обговорення змісту твору дайте дітям змогу висловитися, проявити емоційну активність.

•   Охарактеризуйте разом з дітьми героїв казки, проаналізуйте їх емоційний стан, використовуючи ілюстрації до літературного твору (Що з ним? Чому він плаче?), обговоріть стосунки між персонажами.

•   Організуйте  дидактичні та  рухливі  ігри  сюжетно-тематичного  спрямування за змістом казки після того, як діти її засвоїли. Доцільною буде робота із загадка­ми, кросвордами, прислів'ями та приказками тощо.

•   Створіть умови для продуктивної діяльності з елементами творчості — малю­вання, ліплення, аплікація за сюжетом казки; запропонуйте дітям зобразити пер­сонажів та виготовити елементи костюмів для них тощо.

•   Підготуйте разом з дітьми необхідні декорації, атрибути, афіші, запрошення тощо.

•   Проведіть «акторське тренування» — вправи на розвиток уваги та уяви, засобів образної та емоційної виразності, на будування ритмічних малюнків: «як співає зозуля?», «цвірінькає горобець?», «стрибає заєць?», «підкрадається лисичка?». Корисно розв'язати творчі завдання: «Перетвори звичайні речі на щось незвич­не», «Придумай якомога більше замінників одному предмету» тощо. Підготовчі вправи для формування образної виразності мають неабияке значення. Викону­ючи їх, діти вчаться відтворювати емоційний стан за допомогою жестів, добирати
різні пози відповідно до настрою та характеру героя, визначати настрій за схема­тичними малюнками, виразом обличчя ровесників чи дорослого, виконувати пан­томімічні сценки, виражати різні душевні стани за допомогою інтонації.

•   Відпрацюйте з дітьми мізансцени. Цю роботу доцільно проводити підгрупами, за­лучаючи лише тих дітей, які задіяні у мізансцені.

•   Проведіть генеральну репетицію на сцені в костюмах із музичним супроводом, декораціями та атрибутами.

•   Організуйте виступ дітей перед публікою.

Рекомендації для батьків щодо прилучення дітей дошкільного віку до читання

«Якщо з дитинства у дитини не вихована любов до книжки, якщо читання не стало її духовною потребою на все життя – у роки отроцтва душа підлітка буде порожньою, на світ божий виповзе погане, що начебто невідомо звідки узялося»

(Василь Сухомлинський)

«Люди перестають мислити, коли перестають читати»

(Дені Дідро)

«Те, чому ми звикли у дитинстві дивуватися і співчувати, залишає у ньому глибокі сліди, і не для одної людини улюблений герой дитинства став потім невидимим керівником життя»

(Костянтин Ушинський)

Більшість фахівців сходяться в думці, що вчити дитину читати лише тоді, коли вона буде готовою до цього. А от починати виховувати у малюка любов до читання можна і потрібно з наймолодшого віку.

• Насамперед, правильно вибирайте книжки для вашої дитини. У книжці мають бути яскраві, чіткі, реалістичні картинки, а текст – короткий і простий.

• Будьте наполегливими і терплячими. Наші діти – непосиди. Тому попервах, коли ви почнете читати своїй дитині книжку, будьте готовими до того, що вона швидко стомиться і намагатиметься переключитися на іншу діяльність.

• Зробіть читання обов’язковим пунктом у розпорядку дня вашої дитини. Найкраще відвести для читання час перед сном. Цей ритуал слід продовжувати і після того, як дитина підросте і навчиться читати самостійно.

• Не змушуйте малюка приділяти увагу твору, який ви йому читаєте, інакше читання із задоволення перетвориться на нудний обов’язок, а згодом може і зовсім викликати відразу.

• Зацікавлюйте дитину. Ви найкраще знаєте, що цікавить вашого малюка. Саме тому зовсім не обов’язково читати все так, як написано у книжці. Зробіть так, щоб дитина слухала вас із задоволенням.

• Допускається все:
    • скорочувати довгі фрази;
    • міняти складні слова на прості;
    • змінювати сюжет.

• Не розтягуйте сюжет. Будьте чіткими і лаконічними. Діти не здатні довгий час концентрувати свою увагу, вони швидко втомлюються і починають відволікатися. Тому варто віддавати перевагу коротким текстам і нетривалому читанню. Щойно ви помітите, що дитина втратила інтерес, варто негайно перервати читання.

• Читайте виразно. Монотонне читання не здатне зацікавити нікого. Дитина живе емоціями, тому й читати для неї слід емоційно, виразно, змінюючи інтонацію. Це не лише зробить читання для малюка цікавим, а й допоможе йому ліпше зрозуміти сюжет.

• Малюки люблять, коли їм читають вже знайомі твори, і можуть із задоволенням слухати ту саму казку незліченну кількість разів.

• Під час читання створіть затишну обстановку. Облюбуйте зручне крісло або виділіть будь-яке інше місце для читання. Досвід свідчить, що діти, які слухали читання книжок, зручно влаштувавшись на колінах у мами, тата, бабусі чи дідуся, надалі і самі люблять читати.

• Будьте для дитини гарним прикладом. Важко домогтися від дитини любові до читання, якщо самі ви ніколи не берете книжки до рук. Адже для дітей поведінка батьків є прикладом для наслідування. Добре, якщо дитина бачитиме, що ви самі із задоволенням читаєте. Добре, якщо у домашній бібліотеці є «мамині» і «таткові» книжки.